Za pegasti badelj ste najverjetneje že slišali, verjetno veste tudi to, kako je tovrstna rastlina videti v praksi. Če vam je povsem jasno, čemu vse lahko služi, pa seveda še toliko bolje. Na sploh pegasti badelj velja za daleč najbolj obsežno preučeno ter dokumentirano zelišče, ki je namenjeno za zdravljenje bolezni jeter.
V zdravilne namene pa so pegasti badelj uporabljali že v daljni preteklosti. Zelišče je bilo izjemno cenjeno denimo pri starih Grkih ter Rimljanih. Uporabljali so ga pri težavah, kot so na primer krčne žile, žolčna obolenja, maščobne okvare jeter, toksična obolenja jeter, kronično vnetje ter ciroza jeter.
Na hitrejšo regeneracijo celic vpliva similarin
Omenjena rastlina oziroma zelišče vsebuje sestavino, ki vpliva na hitrejšo regeneracijo celic, to je silimarin. Gre torej za eno od najbolj učinkovitih rastlin na svetu, ki lahko učinkovito ščitijo naša jetra pred raznovrstnimi strupi. Prav tako nam lahko pegasti badelj zelo dobro pomaga pri različnih zastrupitvah z gobami ter kemikalijami.
Ker torej pegasti badelj na učinkovit način pomaga pri razstrupljanju, ga strokovnjaki zelo priporočajo tudi kot dopolnilo v borbi proti vsem vrstam rakavih obolenj.
V zdravilne namene se uporabljajo sveži ali posušeni listi ter semena pegastega badlja
Torej je pegasti badelj rastlina, v kateri lahko najdemo kar nekaj izjemno zdravilnih učinkovin. V zdravilne namene se lahko uporabljajo tako sveži kot posušeni listi pa tudi sveža ali posušena semena.
Listi pegastega badlja se praviloma nabirajo ob koncu poletja. Nato se jih posuši, nareže na manjše delčke oziroma kose, lahko tudi zdrobi v prah in se jih koristno uporablja za pripravo toplega napitka oziroma čaja. Semena pa se nabirajo jeseni. Tudi ta se posušijo in uporabljajo v obliki praška, suhega izvlečka, prav tako v obliki tinkture. Za zdravilno uporabo se daleč najbolj priporočajo pripravki iz zrelih plodov, zlasti visoko koncentrirani suhi izvlečki.